O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie,

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej zestawy fotowoltaiczne

Problem z odpowiednim ustawieniem kolektorów

Najbardziej popularny jest montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych zakłada umieszczenie ich na dachu. Oczywiście, w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli posiadamy niewykorzystaną przestrzeń. Takie wyliczenia, gdzie najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne czy słoneczne, przeprowadzają zwykle specjaliści. Warto więc sięgnąć po radę eksperta w tym zakresie, który na pewno doradzi nam takie rozwiązanie, które najbardziej korzystnie pozwoli nam używać energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.


Czym jest zjawisko fotoelektryczne?

Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.

W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.

Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.

Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskularno-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskularne). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który w 1905 roku wykorzystał do tego hipotezę kwantów wysuniętą przez Maxa Plancka w 1900 roku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny


Energetyka słoneczna

Energetyka słoneczna ? gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie1. Globalne inwestycje w energię słoneczną w 2014 wyniosły 149,6 mld dolarów23. W 2015 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 230 GW4(wzrost o 50 GW w stosunku do 2014 roku)5 i zaspokajały one 1% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna



© 2019 http://informator.mazowsze.pl/