Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca

ogrzewaniaKwestia ogrzewania staje się bardzo istotna, gdy zaczyna się jesień. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą (zazwyczaj), jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku właścicieli domów wolno stojących. Muszą oni bowiem

Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca pompy ciepła gdańsk
Istnieje dużo typów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Montaż jednak wymaga dużego doświadczenia, z tego powodu warto skontaktować się z osobą, która montuje .

metody ogrzewania

Kwestia ogrzewania staje się bardzo istotna, gdy zaczyna się jesień. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą (zazwyczaj), jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku właścicieli domów wolno stojących.

Muszą oni bowiem wybrać najbardziej wydajną i relatywnie tanią metodę ogrzewania swoich czterech ścian. Piec na węgiel, drewno, gaz? A może ogrzewanie elektryczne, panele słoneczne...
Można też sięgnąć po nowsze rozwiązania, takie jak rekuperacja, która jest na chwilę obecną jedną z tańszych w eksploatacji metod grzewczych.


Pozytywne aspekty inwestycji w instalacje rekuperacji

Wiele czynników wpływa na to, że w ostatnich latach alternatywne sposoby na ogrzewanie pomieszczeń stają się coraz bardziej popularne. Olbrzymi wpływ ma na to między innymi świadomość społeczna odnośnie możliwości wykorzystania innowacyjnych technologii. Kluczowa jest również często oszczędność, która zazwyczaj towarzyszy tego rodzaju instalacjom.

Eksperymenty wykazują, że pompy ciepła czy rekuperatory pozwalają na znaczące zmniejszenie wydatków, które trzeba przeznaczyć na ogrzewanie pomieszczeń. Te pomysłowe urządzenia wpływają na to, że ogrzanie pomieszczenia przez sieć ogrzewniczą jest łatwiejsze. Niestety, jak dotąd te inwestycje wiążą się jednak z dość dużymi nakładami finansowymi, co zniechęca sporą część osób zainteresowanych tym tematem.


Sprawa wydajności pompy ciepła- cytat z Wiki

Nazwa "pompa ciepła" jest użyta przez analogię do nazwy powszechnie znanej "pompy hydraulicznej" pompującej ciecz (najczęściej wodę) z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Zarówno "pompa hydrauliczna" jak i "pompa ciepła" potrzebują energii dostarczonej z zewnątrz. Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego podobnie jak przepływ wody płynącej grawitacyjnie z góry na dół napędza silnik hydrauliczny (turbinę wodną). Aby "zmusić" ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego. Przy odpowiedniej konstrukcji "pompa ciepła" i "silnik cieplny" mogą być jednym urządzeniem, podobnie jak jednym urządzeniem mogą być pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny w elektrowni szczytowo-pompowej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła



© 2019 http://informator.mazowsze.pl/