Stomatologia Zabrze

e tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od nie

Stomatologia Zabrze Stomatologia Zabrze

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie. Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny o wiele wcześniej. Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza. Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów. Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień. Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby. Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.

Stomatolog to lekarz, do którego trzeba mieć pełne zaufanie, by chcieć oddać się w jego ręce. Bardzo wiele osób obawia się zabiegów w gabinecie dentystycznym, a przełamanie tego strachu, który czasami bywa bardzo silny, nie jest wcale łatwe. Świadomość, że wybrany gabinet dentystyczny jest najlepszy, może być w tym pomocna. Jak wybrać najlepszy gabinet? Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma wybrany przez nas dentysta. Na dodatek warto z nim porozmawiać i spróbować nabrać zaufania. Warto sprawdzić, jaki jest jego stosunek do pacjenta - powinien być serdeczny, by zmniejszyć dystans, ale jednocześnie profesjonalny. Warto zwrócić uwagę także na sposób wykonywania zabiegu. Powinien być sprawny i profesjonalny. Jeśli coś nie odpowiada ci w sposobie zachowania lub wykonywania zabiegu dentysty, nie wahaj się zmienić gabinetu. Wizyta u stomatologa nie powinna być traumatycznym przeżyciem, więc nie warto zmuszać się do wizyt u stomatologa, który nie budzi zaufania i nie sprawia profesjonalnego wrażenia.

Jeżeli tylko cokolwiek złego zacznie dziać się w obrębie twojej jamy ustnej, najprawdopodobniej pierwszym lekarzem, do którego się zgłosisz, będzie dentysta. Od czasu do czasu zaglądasz w końcu do jego gabinetu. Starasz się pojawić w nim przynajmniej raz na sześć miesięcy, by przeprowadzić wizytę kontrolną i w razie czego szybko uporać się z np. rozwijającą się próchnicą. A w jakich jeszcze sytuacjach powinieneś odwiedzić swój gabinet dentystyczny? Kiedy dentyści mogą naprawdę ci pomóc w lepszym zadbaniu o własne zdrowie? Oczywistym przypadkiem, z którym większość pacjentów udaje się do tego rodzaju gabinetów, jest po prostu próchnica. Jeżeli więc tylko czujesz, że w twoich zębach pojawiły się pewne braki, najlepiej od razu zapisz się na wizytę, póki próchnica nie zaatakowała miazgi zęba. Stomatolog może też pomóc ci w wyleczeniu wad zgryzu oraz zlikwidowaniu wczesnych zapaleń miazgi zębowej. Tak naprawdę cokolwiek by się nie działo, zawsze możesz się do niego zgłosić. W razie potrzeby stomatolog pokieruje cię dalej.

30 lat temu w każdej szkole był gabinet dentystyczny i wszystkie dzieci miały dostęp do bezpłatnego leczenia. 12 września 2019 weszła w życie ustawa o obowiązku zapewnienia dzieciom opieki dentystycznej wg. której w każdej placówce powinien być stomatolog, a jeśli nie ma takiej możliwości dyrekcja musi wskazać miejsce, gdzie taki dyżur jest pełniony. Najnowsze badania wykazują, że ok. 90% dzieci w wieku 5-10 lat ma problem z chorobami zębów i dziąseł. Problem jest zatem poważny. Ale czy ustawa może coś zmienić, skoro NFZ od lat przyznaje mniej funduszy na usługi stomatologa? Szkoły nie mają zabezpieczonych funduszy mogących taką opiekę zapewnić. A jeśli nawet w szkołach jest gabinet dentystyczny, to od wielu lat nieużywany. Żaden dentysta nie zechce pracować na przestarzałym sprzęcie, który nie spełnia wymogów i więcej może przynieść szkód niż pożytku. A jeśli nawet szkoły zorganizują dyżury dentystyczne, to pełniący je lekarze zapewnią dzieciom tylko przegląd stanu uzębienia. Leczenie trzeba będzie przeprowadzić i tak gdzie indziej - prywatnie.


© 2019 http://informator.mazowsze.pl/